Jak stworzyć skuteczną poduszkę finansową i zabezpieczyć swoją przyszłość

Poszuka finansowa to jedno z bardziej tajemniczych zagadnień finansowych, z jakimi mamy do czynienia. Jest to rzeczywistości kwota na czarną godzinę lub rezerwa finansowa, ale powinniśmy wiedzieć o niej znacznie więcej niż to, że warto odkładać jakiekolwiek środki na przyszłość. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o poduszce finansowej oraz odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania takie jak – czym tak dokładnie jest, ile powinna wynosić, jak ją tworzyć oraz dlaczego warto to robić. Wszystkie szczegóły poniżej.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to rezerwa finansowa konkretnej osoby lub rodziny. Jest to kwota pieniędzy przeznaczona na tzw. czarną godzinę, czyli nieprzewidziane wypadki. Według specjalistów i ekonomistów poduszka finansowa powinna wynosić co najmniej taką kwotę, aby móc przez pół roku utrzymywać się z niej bez uzyskiwania dochodów. Suma ta będzie dla każdej osoby czy rodziny inna w zależności od poziomu życia i możliwości finansowych. Celem poduszki finansowej jest zwiększenie bezpieczeństwa danej osoby pod każdym względem. Ma ona wiele korzyści, a jej zadaniem jest finansowanie tych kwestii, które są niezwykle istotne dla naszego życia np. zdrowia czy sytuacji związanych z naszym bytem.

Ogólnie poduszka finansowa może mieć różne formy. Może tworzyć ją też każda osoba, niezależnie od tego ile zarabia, w jakiej sytuacji się znajduje oraz jaki stan wiedzy finansowej posiada. Poduszkę taką powinna posiadać każda osoba dorosła, aby zwiększać bezpieczeństwo swojego życia, a także jego komfort. Jak sama nazwa wskazuje poduszka finansowa ma nas chronić przed nieprzewidzianymi sytuacji kiedy musimy wydać większą ilość pieniędzy, a od tego wydatku zależy nasze bezpieczeństwo oraz amortyzować przed negatywnymi skutkami takich sytuacji.

Dlaczego powinniśmy ją tworzyć i posiadać?

Posiadanie rezerwy finansowej jest bardzo ważną kwestią naszego życia. Zdecydowanie każda osoba powinna ją posiadać niezależnie od tego, w jakiej formie będzie to zabezpieczenie i ile będzie wynosiło. Pierwszym powodem dla którego, należy posiadać taką poduszkę finansową, są sytuacje losowe. Zdarzają się one każdej osobie wiele razy w życiu i nie unikniemy ich w żaden sposób. Jeśli wiemy już, że będziemy mieli z takimi sytuacjami do czynienia w przyszłości, należy zadbać o odpowiedni poziom zabezpieczenia finansowego. Środki, które będziemy posiadali na takie wydarzenia, pomogą nam je bardzo prosto rozwiązać. Pieniądze mogą pomóc nam w każdym aspekcie życia i załatwić prawie każdą sprawę — nawet, a może głównie te związane z naszym zdrowiem i życiem. Skuteczne rozwiązanie danej sprawy będzie rzutowało na nasze dalsze życie, a więc warto zadbać o rezerwy finansowe odpowiednio wcześnie kiedy mamy taką możliwość i czas.

Posiadanie oszczędności jest również ważne w kontekście następstw i konsekwencji, jakie niesie ze sobą ich brak. Jeśli nie będziemy mogli odpowiednio zareagować na sytuacje kryzysowe np. utratę pracy, będziemy musieli podjąć się szybko innego zatrudnienia — często gorszego i mniej płatnego. Posiadając środki, będziemy mogli poszukać lepszej pracy i pracować mniej oraz zarabiać więcej. Również nieopłacenie leczenia na czas czy innych zobowiązań, które wyniknęły nagle będzie wiązało się przeważnie z wieloma negatywnymi skutkami, które będziemy odczuwali jeszcze przez długi czas.

Posiadanie rezerwy finansowej to również pozytywne aspekty i możliwość poprawienia swojej sytuacji życiowej. Często otrzymujemy propozycję i szanse czy pojawiają się możliwości związane z naszą pracą, życiem czy hobby. Posiadając poduszkę finansową, będziemy mogli z niej jako rezerwy pożyczyć pewne środki i zrealizować projekty lub szanse, jakie otrzymaliśmy. Dzięki temu będziemy mogli rozwijać się na różnych płaszczyznach i stawać się jeszcze bardziej niezależni co pośrednio wpływa na bezpieczeństwo.

Samo tworzenie poduszki finansowej nie jest trudne. Każda osoba może tworzyć swoje oszczędności i robić to w sposób wygodny oraz komfortowy bez zaciskania przysłowiowego pasa i obniżania komfortu życia. Choć nie powinniśmy wykorzystać środków z poduszki finansowej na inne cele niż też związane z naszym bezpieczeństwem, wykorzystanie życiowych szans może odmienić nasze życie w znaczny sposób. Posiadanie poduszki finansowej daje także ogromny komfort psychiczny, który będzie wpływał na poziom naszego życia. Widząc, że jesteśmy zabezpieczeni finansowo i posiadamy pewne środki, które możemy wykorzystać, będziemy mozgi żyć dużo spokojniej. Jest to ważny plus, który nie przychodzi nam do głowy z pierwszą myślą przy rozważaniach finansowych.

Jak tworzyć poduszkę finansową?

Jeśli wiemy już czym jest i jak działa poduszka finansowa, należy również powiedzieć jak możemy ją stworzyć. Ogólnie przy jej tworzeniu liczy się regularność i dyscyplina oraz wytrwałość w budowaniu. Pierwszym krokiem jest określenie sumy, za którą będziemy mogli przeżyć przez 6 miesięcy bez uzyskiwania dochodu. Po osiągnięciu jej będziemy mogli następnie zwiększać tę sumę, ale na początek będzie idealną kwotą dla każdej osoby. Gdy już ustalimy, jaka jest to kwota, następnie należy sprawdzić nasze finanse oraz określić jaka suma pozostaje wolna w naszym budżecie po odliczeniu środków na ważne wydatki takie jak np. życie, lekarstwa czy czynsz. Po odliczeniu tej sumy powinniśmy część wolnych środków, które przeznaczamy na przyjemności, hobby, czy mniej pilne wydatki przeznaczyć na budowanie rezerwy finansowej. Im więcej ich będzie miesięcznie tym lepiej, choć nie powinniśmy przeznaczyć wszystkich wolnych środków, gdyż wpłynie to negatywnie na naszą osobę np. z powodu braku wydatków na hobby czy przyjemności.

Gdy już odkładamy środki, warto również robić to w odpowiedni sposób. Warto utworzyć dwa konta bankowe a środki przechowywać po równo na nich oraz w domu. Podzielenie oszczędności na trzy części zabezpieczy nas przed utratą środków lub czasowym brakiem dostępu do nich np. z powodu kradzieży, awarii banku czy jego upadku. Również mając środki w różnych formach, możemy zareagować dużo szybciej i efektywniej na niespodziewane wydarzenia np. w nocy gdy banki są zamknięte lub gdy wymagany jest szybki przelew.

Odpowiedz

Ekspert kredytowyKONTAKT
+