Wynajem krótkoterminowy – jak zarabiać na mieszkaniu?

Wynajem krótkoterminowy mieszkań to ciekawa alternatywa do wynajmu długoterminowego. Wynajmując mieszkania na doby, możemy zarobić dużo więcej pieniędzy, aniżeli wynajmując mieszkanie jednemu lokatorowi. Sposób ten jest bardziej skierowany w stronę biznesu niż pasywnego dochodu, a wiele osób coraz częściej zastanawia się, czy zmienić profil wynajmu w swojej nieruchomości lub kupując nowe nieruchomości czy nie kupić ich właśnie z takim przeznaczeniem. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o wynajmie krótkoterminowym mieszkania oraz podajemy plusy i minusy tego wyboru.

Czym jest wynajem krótkoterminowy?

Wynajem krótkoterminowy mieszkań to ich wynajem na doby. Jest on podobny do wynajmu hotelowego z tą różnicą, że w takim standardzie wynajmujemy nasze mieszkanie. Z wynajmem krótkoterminowym najczęściej mamy do czynienia w charakterze wynajmu apartamentów lub mieszkań w miejscowościach atrakcyjnych turystycznych. Mieszkania na doby możemy jednak wynajmować bez względu na lokalizację. Wynajmując mieszkanie w ten sposób, wynajmujemy je turystom i osobom chcącym zatrzymać się w nim na kilka – kilkanaście dni. Najczęściej osoby te zatrzymują się z powodów turystycznych lub będąc w podróży biznesowej. Mieszkania takie obsługujemy jak hotele.

Sposób wynajmowania mieszkań krótkoterminowo jest najbardziej opłacalnym sposobem wynajmu mieszkań, jaki możemy wybrać. Wymaga też od nas jednak największego zaangażowania. W ten sposób może działać każda osoba posiadająca własną nieruchomość, a po przekroczeniu uzyskania pewnych dochodów musi płacić podatki oraz prowadzić wynajem tego typu w zorganizowany sposób. Mieszkania krótkoterminowo wynajmuje się na doby. Najczęściej koszt jednej dla jednej osoby to około kilkudziesięciu złotych. Posiadając mieszkanie urządzone w takim standardzie i wynajmowane w taki sposób dodaje się na portalach z rezerwacjami hotelowymi czy portalach podróżniczych i w ten sposób pozyskuje klientów. Jako właściciele nieruchomości musimy również zapewnić oprócz odpowiedniego standardu bieżącą obsługę, a po każdym gościu sprzątać mieszkanie i przygotowywać je na wizytę następnych gości. Tylko od nas zależy czy będziemy robili to samodzielnie czy będziemy do tego celu wykorzystywali pracowników. Mieszkania wynajmowane na dobę są wykończone w wysokim standardzie oraz w uniwersalny sposób, aby mogły pomieścić komfortowo jak najwięcej turystów.

Jak należy urządzić mieszkanie tego typu?

Jeśli myślimy o wynajmie mieszkanie na doby i zarabianiu na wynajmie krótkoterminowym musimy dane mieszkanie wykończyć standardzie hotelowym. Oznacza to konieczność zainwestowania większych środków niż przy wynajmie długoterminowym lub wynajmie mieszkania na pokoje. Jest to konieczność, aby nasze mieszkanie wynajmowane krótkoterminowo mogło rywalizować z hotelami i innymi mieszkaniami wynajmowanymi w taki sposób w okolicy. Z pewnością należy zadbać o nowe i jakościowe wykończenie podłóg, ścian, sufitu i wszystkich stałych elementów danego mieszkania takich jak okna, drzwi czy elementy architektoniczne. W mieszkaniu należy umieścić również w wysokiej jakości meble, które pozwolą komfortowo korzystać turystom z mieszkania przez kilkanaście dni. Oznacza to, że wszystkie pomieszczenia łącznie z kuchnią muszą być w pełni funkcjonalne i wyposażone od największych do najmniejszych akcesoriów. W mieszkaniach muszą znajdować się też udogodnienia takie jak telewizor czy inne sprzęty AGD RTV umilające pobyt turystom. W szczególny sposób należy zadbać o komfortowe miejsca do spania. Jeśli mieszkanie wynajmujemy w stylu apartamentów, należy wyposażyć się w odpowiednią ilość sof i łóżek. Gdy wynajmuję mieszkanie zaś standardzie ekonomicznym, mogą być to łóżka piętrowe. Zdecydowanie jednak warto wykorzystać potencjał danej nieruchomości, aby mogło nocować w niej jak najwięcej osób i abyśmy mogli dzięki temu uzyskiwać jak największe przychody.

Zakup nieruchomości z myślą o wynajmie krótkoterminowym

Jeśli planujemy zakup nieruchomości pod tego typu wynajem, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Jeśli mamy możliwość warto wybierać te miasta i lokalizację, które są najpopularniejsze w Polsce takie jak np. Kraków, Warszawa czy lokalizację górskie i nadmorskie. Jeśli musimy ograniczyć się do danego miasta, należy wybierać lokalizację najbardziej dogodne turystycznie oraz biznesowo tak, aby mieszkanie znajdowało się możliwie jak najbliżej centrum, węzłów komunikacyjnych czy dzielnic biznesowych. Samo mieszkanie musi zapewniać komfort i prywatność, a także musi mieć możliwość przearanżowania go na mieszkanie, w którym może nocować kilka osób.

Zalety i korzyści wynajmu krótkoterminowego

Pierwszą zaletą wynajmu krótkoterminowego jest oczywiście zarobek. Często w ciągu jednej nocy gdy w naszym mieszkaniu nocuje wiele osób, możemy zarobić nawet kilkaset złotych. Miesięcznie w zależności od standardu mieszkania oraz naszych zdolności biznesowo reklamowych możemy zarobić nawet kilka tysięcy złotych, czyli wielokrotnie więcej niż przy wynajmie długoterminowym. Kupując mieszkanie w celu inwestycyjnym, kupujemy również konkretną rzecz, która wraz z czasem zyskuje na wartości. Rocznie jest to kilka procent, a więc inwestując ogólnie w nieruchomości, możemy zarobić w ten sposób dodatkowe pieniądze. Wynajem krótko krótkoterminowy nie powinien również przysporzyć mam problemu, gdyż staje się on coraz bardziej atrakcyjny, gdyż w porównaniu z hotelami oferuje często niższe ceny oraz większą prywatność i większy wybór lokalizacji.

Wady i kwestie o jakich należy pamiętać

Decydując się na wynajem krótkoterminowy, musimy jednak pomyśleć o pewnych kwestiach, które mogą być problematyczne. Z pewnością jest to założenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy, gdyż zyski uzyskiwane z takiej działalności muszą być legalne oraz mieć swoją formę prawną. Musimy o również posiadać zdolności biznesowe, gdyż wynajem krótkoterminowy bardziej przypomina prowadzenie hotelu, aniżeli zarabianie na wynajmie długoterminowym. Musimy więc dbać o te wszystkie rzeczy, o które musielibyśmy dbać prowadząc własny hotel tj. przygotowanie mieszkania, obsługa, kwestie formalne czy marketingowe.

Odpowiedz

Ekspert kredytowyKONTAKT
+